تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است

نویسنده: فاطمه سرابی - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳

همیشه به نظر می‌رسد جاهای خارج از دید و دور از ذهن وقتی که زمان گردگیری و نظافت می‌رسد، کار زیادی ندارند (مقالۀ مناطقی که در خانه‌تکانی و گردگیری نادیده گرفته می‌شوند را بخوانید.) البته می‌توانید وانمود کنید که آن مناطقی که نمی‌توانید به‌راحتی ببینید یا به آن‌ها دسترسی پیدا نمی‌کنید تمیز هستند. اما خودتان بهتر می‌دانید که این مناطق هم کثیف می‌شوند و بهتر است این نقاط را به‌طور مرتب تمیز کنید. درنتیجه گردوغبار را که می‌تواند باعث آلرژی و آسم شود، کاهش خواهید داد و برخی باکتری‌ها را که می‌توانند باعث بیماری شوند، ازبین‌ خواهید برد. امروز دربارۀ تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است با شما در مجلۀ آنلاین روزچین صحبت خواهیم کرد.

تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است

پنکه‌های سقفی و وسایل روشنایی ​

شما مجبور نیستید روی شانه‌های کسی بنشینید تا پنکه سقفی یا بالای لامپ‌های روشنایی را تمیز کنید. یک وسیله گردگیری با دسته‌ای بلندشونده، روش بسیار خوبی برای گرفتن تار عنکبوت و گردوغبار است. یک گردگیر یک‌بارمصرف انتخاب کنید و روی یک چوب گردگیری بگذارید و از آن استفاده کنید؛ چون گردگیرهای یک‌بارمصرف از موادی ساخته شده‌اند که باعث چسبیدن گردوغبار می‌شود، به‌جای آنکه در اطراف پخش شود. اگر گردگیر یک‌بارمصرف نداشتید، از یک پارچه بدون پرز تمیز استفاده کنید و آن را روی دسته جارو یا چوب گردگیر قرار دهید که با یک نوار لاستیکی محکم شده‌ است. اگر قرار است از نردبان استفاده کنید، بهتر است شخص دیگری نردبان را محکم بگیرد که دچار لغزش یا سقوط نشوید. هرگز زمانی‌ که در خانه تنها هستید، از نردبان استفاده نکنید.

سقف

تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است
تمیز کردن سقف

یک دقیقه به سقف نگاه کنید. ممکن است از دیدن آن‌همه گردوغبار و تار عنکبوتی که در نزدیکی سقف و روی آن قرار گرفته‌اند شوکه شوید. با استفاده از یک گردگیر دسته‌دار بلند، اسفنج گردگیری تمیز و خشک یا جارو، خاک را به زمین بریزید. وقتی که می‌خواهید یک اتاق را تمیز کنید همیشه اول این کار را انجام دهید تا بتوانید خرده‌های ریخته‌شده را جارو کنید.  ​

بالای کابینت و وسایل بلند ​

اگر تشخیص دادید که گردوغبار و ذرات چربی در بالای کابینت آشپزخانه روی هم انباشته شده‌اند، از یک چهار‌پایۀ محکم استفاده کنید و آن‌ها را با یک پارچه نرمِ آغشته به محلول دو فنجان آب گرم، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چایخوری آمونیاک خانگی پاک کنید. خاک را بزدایید و سپس با یک پارچۀ خیس‌شده در آب تمیز روی سطح بکشید. با یک پارچه تمیز و نرم آن را خشک کنید.

پرده‌های کرکره‌ای

وقتی پرده‌ها را با یک وسیله ثابت گردگیری می‌کنید، به یاد داشته باشید که آن‌ها را ببندید و یک طرف را تمیز کنید و سپس جهت را برعکس کنید و طرف دیگر را تمیز کنید یا برای تمیزکردن یکباره هر دو طرف پرده، دو پارچه میکروفایبر را دور پایه‌های انبر آشپزخانه بپیچید و با یک نوار لاستیکی آن را محکم کنید. سپس به‌سادگی انبر را در امتداد کرکره‌ها حرکت دهید تا غبار بالا و پایین را پاک کند.

پنجره، درِ کشویی و شیارهای دوش

پنجره، درِ کشویی و شیارهای دوش، گردوغبار را در حد عجیبی جذب می‌کنند و تمیزکردن آن‌ها دشوار است، زیرا فضاهای باریکی هستند. با استفاده از ابزار درزها در جاروبرقی خود شروع کنید. ازبین‌بردن غبار و دوده، ادامۀ تمیزکردن را آسان‌تر می‌کند. ​پس از کشیدن جاروبرقی، محلولی از دو فنجان آب‌گرم، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چایخوری آمونیاک خانگی تهیه کنید. ​از یک قلم‌موی محکم و قابل‌‌انعطاف برای تمیزکردن شیارها استفاده کنید و سپس با آب ساده بشویید. شما ممکن است مجبور شوید در برخی از انواع فلزات از مقداری سرکه استفاده کنید تا جرم آن‌ها را ازبین‌ ببرید.

یک نکته در مورد شیارهای بیرونی در و پنجره: ​درصورتی‌که از یک واشر فشار یا نازل فشار برای شلنگ استفاده کنید، می‌تواند باعث درخشش شیارها شود.

پشت توالت

تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است
تمیز کردن اطراف توالت

متأسفانه دسترسی به کف و دیوار پشت توالت بسیار دشوار است، چون بسیاری از گردگیرها و ابزارهای تمیزکننده به‌سادگی نمی‌توانند وارد این فضا شوند. زمان آن رسیده که چند پد زانو و دستکش‌ پلاستیکی بردارید و کار را شروع کنید. با استفاده از یک مسواک خشک و محکم برای پاک‌کردن گردوغبار، موها و خاک‌ها شروع کنید. ابزار مناسب برای درزهای جاروبرقی شما برای مکیدن خرده‌ها مفید است. سپس از یک برس نرم یا اسفنج در آب‌ گرم و یک پاک‌کننده ضدعفونی‌کننده استفاده کنید تا سطح محدودۀ پشت توالت را تمیز کنید. با اسفنج یا پارچه‌ای در آب ساده آن را پاک کنید و با یک پارچه نرم خشک کنید. ​

سیم‌پیچی‌های یخچال ​

گردوغبار و ذرات روی سیم‌پیچی‌های یخچال هزینه‌های شما را بالا برده و یخچال از انجام کار مؤثر بازمی‌ماند. فقط با دو وسیله و کمی تلاش می‌توانید سیم‌پیچ‌ها را به‌راحتی تمیز کنید. شما حتی مجبور نیستید اجزای یخچال را از هم جدا کنید.​ سیم‌های متراکم و سردکن در پشت یخچال یا زیر آن جای دارند. برای سیم‌پیچی‌های واقع در پشت، به‌سادگی یخچال را بچرخانید و برای زدودن گردوخاک از برس لوازم جانبی جاروبرقی استفاده‌ کنید.

برای مدل‌هایی که سیم‌پیچ در زیر یخچال قراردارد، فن تهویه را غیرفعال کنید و از یک برس محکم دسته‌بلند و ابزار مناسب درزهای جاروبرقی برای پاک‌کردن گردوغبار استفاده کنید. از برس برای دسترسی به تمام گوشه‌ها که در آن گردوخاک جمع می‌شود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: چطور یخچال را تمیز کنیم؟

فیلتر ماشین‌ ظرفشویی

تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است
تمیز کردن ماشین ظرفشویی

​اغلب ماشین‌های ظرفشویی دارای یک فیلتر هستند که ذرات غذا را جذب می‌کنند و مانع از چرخیدن ذرات کوچک می‌شود. دفترچۀ راهنمای دستگاه خود را برای یافتن فیلتر (معمولاً کف ماشین ظرفشویی است) بررسی کنید.

برای آسان‌شدن دسترسی و نظافت ماهانه، ماشین‌ ظرفشویی را خالی کنید و قفسه زیرین را بردارید. از یک پارچه نرم و مرطوب برای تمیزکردن اطراف آن منطقه استفاده کنید. برخی فیلترها را نمی‌توان بیرون آورد، فقط مقداری بالاتر می‌آیند، بنابراین مطمئن شوید که زیر سرپوش تمیز شده‌ است. اگر یک فیلتر متحرک دارید، آن را باز کنید و در آب صابون گرم غوطه‌ور کنید، سپس آن را با یک پارچه نرم پاک کنید تا قبل از جایگذاری باقی‌مانده‌ها ازبین‌ بروند.  ​

برای ضدعفونی‌کردن، یک تا دو فنجان سرکه سفید را کف ماشین ظرفشویی‌ خالی بریزید و اجازه دهید یک شب بماند. قفسه را سر جایش بگذارید و با دور مختصر دستگاه را روشن کنید تا صبح از ماشین ظرفشویی بوی تازگی استشمام کنید. ​

زباله‌دان سینک ظرفشویی

ممکن است فکر کنید چون آب از درون آن عبور می‌کند پس نیازی به تمیزکردن ندارد. اما با بوییدن آن خواهید فهمید که تمیزکردن آن ضروری است.

با قراردادن زباله‌دان سینک در معرض کامل جریان آب سرد شروع به کار کنید و اجازه دهید آب برای مدت ۱۰ ثانیه جریان داشته‌باشد پس از بستن شیرآب همۀ خرده‌زباله‌ها در چرخش دفع می‌شوند. اگر بوی بد استشمام کردید، یک لیمو را خرد کنید و با چند تکه یخ مکعبی همراه با جوش‌شیرین در سینک بریزید و روی آن‌ها آب سرد باز کنید تا خرد شوند.

صفحه‌کلید کامپیوتر

تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است
تمیز کردن کیبرد

برای تمیز کردن ایمن و واردشدن به همه گوشه‌ها و شکاف‌ها، صفحه‌کلید را از کامپیوتر جدا ‌کنید یا به‌طور کامل لپ‌تاپ خود را خاموش ‌کنید. صفحه‌کلید را وارونه کنید و یک تکان خوب به آن بدهید. ​یک پنبه‌ را در الکل فرو کنید و روی کلیدها و بین آن‌ها بکشید. اگر پنبه کثیف شد، یک پنبۀ جدید بردارید. این کار خاک و دوده بدنه را ازبین‌ برده و هرگونه میکروب مخفی را ضدعفونی می‌کند. ​بهتر است هفته‌ای یک‌بار این کار را انجام دهید، اما اگر سرماخوردگی داشتید باید پس از هربار استفاده آن را تمیز کنید. ​

مقالۀ تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است هم به پایان رسید، منتظر دریافت نظرات شما در روزچین هستیم.

منبع

نوشته تمیزکردن جاهایی که دسترسی به آن‌‌ها سخت است اولین بار در مجله آنلاین روزچین. پدیدار شد.