ناگفته‌هایی از سبک زندگی ایرانی و آداب و رسوم سنتی ملی در «حکایت‌های کمال»

نویسنده: هادی اعتمادی - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸

نویسنده داستان‌های مجموعه تلویزیونی «حکایت‌های کمال» از به نیمه رسیدن تصویربرداری این سریال ۱۵۰ قسمتی خبر داد.

به گزارش فارس، محمد میرکیانی نویسنده سریال «حکایت‌های کمال» گفت: حکایتهای کمال یک مجموعه ۱۵۰ قسمتی است که در ۵ فصل تولید خواهد شد که فصل اول آن ۳۱ قسمت خواهد بود و اگر با همت سازمان صدا و سیما کل ۱۵۰ قسمت تولید شود این مجموعه بزرگترین مجموعه داستانی در طول تاریخ رسانه رسانه ملی برای مخاطب کودک و نوجوان خواهد بود.

وی افزود: فضای این مجموعه فضای دهه ۴۰ تهران قدیم است و ناگفته‌هایی از سبک زندگی ایرانی و اسلامی و آداب و رسوم سنتی ملی و مذهبی ما را در آن مقطع زمانی به تصویر می‌کشد. در حقیقت اگر کودک و نوجوانان امروزی بدانند که کودک دهه چهل با چه دشواری دست و پنجه نرم می‌کردند و چه سختی‌هایی را در زندگی متحمل می‌شدند به شدت قدر زندگی امروزی خود را خواهند دانست و بسیاری از کودکان خواهند دانست که دهه شصت دهه بهشتی در ایران بوده است برعکس آنچه همه میگویند که دهه شصت دهه محرومیت‌هاست.

میرکیانی تصریح کرد: در حال حاضر تصویربرداری نیمی از سریال به پایان رسیده و لوکیشن‌های سریال در شهرک سینمایی غزالی است که همان محله کمال است، ساخته شده است. ضمن اینکه این محله‌ها همگی به صورت ماندگار ساخته شده و ۳ خانه، امازاده، آب انبار و چند مغازه مختص این سریال ساخته شده‌اند که مخاطب برای اولین بار آنها را در این اثر خواهد دید.خوشبختانه چون ساخت و ساز دکورها همزمان با آغاز تصویربرداری اتفاق افتاد، توانستیم در این بخش صرفه‌جویی خوبی داشته باشیم و هزینه‌ها را کاهش دهیم.

وی تاکید کرد: سعی شده این اثر مخاطب دوگانه داشته باشد یعنی همه بچه ها این اثر را ببینند و هم بزرگترها. و هر دو از این مجموعه لذت ببرند و البته خاطرات بزرگترها نیز تداعی شود. و این کار باعث خواهد شد که کودکان از پدر و مادرهایشان خاطرات گذشته را سوال کنند و پدر مادرها نیز سعی می کنند که خاطرات گذشته خود را تعریف کنند و همین فضایی گرم را در خانه‌ها ایجاد خواهد کرد.

میرکیانی گفت: کل ماجراهای کمال در دوسال از زندگی او یعنی اواخر سال ۴۲ تا اواخر سال ۴۴ و اوایل سال ۴۵ است و بازیگر نقش کمال نیز «محمدرضا شیرخانلو» است. در حال حاضر نیز کار به صورت شب کار پیگیری می‌شود و در این بخش‌ها حدود ۲۰۰ هنرور حضور دارند.

به گزارش فارس، سریال ۱۵۰ قسمتی «حکایت‌های کمال» به تهیه‌کنندگی محسن شایان‌فر و کارگردانی قدرت‌الله صلح میرزایی، اوایل مرداد ماه گذشته در شهرک غزالی کلید خورده و تاکنون بیش از نیمی از آن تصویربرداری شده و تدوین سریال را به طور همزمان شادی شایان‌فر آغاز کرده است.

محمود پاک نیت، شهره لرستانی،نگارعابدی، فلورنظری، علی مسلمی،کاظم هژیرآزاد، شهرام عبدلی، سیروس میمنت، حمید ابراهیمی، اکبرسنگی، آرش نوذری،داریوش سلیمی،سعید پیردوست، عباس محبوب، بیتا خردمند و حمید صفایی و شهربانو موسوی، به همراه هنرمندان خردسال محمدرضا شیرخانلو، امیرحسین کافتری و محمدحسین بلوکات و جمعی از بازیگران سینما و تاتر جلوی دوربین این سریال رفته اند.

این سریال روایتی از دهه ۴۰ است و ساختاری اپیزودیک دارد.

«حکایت‌های‌ کمال» اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته محمد میرکیانی محسوب می‌شود که قهرمان داستان یک نوجوان به نام کمال است. این سریال در مرکز سیما فیلم تولید می‌شود و ۱۵۰ قسمت دارد.

نوشته ناگفته‌هایی از سبک زندگی ایرانی و آداب و رسوم سنتی ملی در «حکایت‌های کمال» اولین بار در بانی فیلم پدیدار شد.